Duális képzés

A duális képzést választó hallgató a nappali munkarendben folyó képzésének megkezdésével egy időben, de legkésőbb a második félévtől, a tanulmányokkal párhuzamosan minősített partnerszervezeteknél képzési gyakorlatot végez. Ennek eredményeként munkatapasztalatot szerez, és szaktudását már a képzés alatt megerősíti, amivel később, a munkaerőpiacon előnyt élvez a hagyományos képzésen résztvevő hallgatókkal szemben. A szorgalmi időszakban más, nem duális hallgatóval együtt a tantervben meghatározott tanulmányi kötelezettségeit teljesíti, míg a vizsgaidőszakban, vagy a vizsgaidőszakot követő nyári szünetben szakmai gyakorlatot végez. A partnerszervezet a képzés teljes idejére – mind a gyakorlati, mind az Egyetemen töltött szorgalmi időszak alatt – díjazásban részesíti a hallgatót.

A duális képzés előnyei:

  • A hallgató a tanulmányi időszak során munkatapasztalatot és szakmai kompetenciát szerez, valamint megismeri a vállalati környezetet.
  • Munkaerő-piaci esélyeik, ezzel kilátásaik is meghaladják a hagyományos képzési formában tanuló hallgatók lehetőségeit.
  • A gyakorlati tapasztalat segítségével könnyebb az elméleti tananyag elsajátítása.
  • A hallgató tapasztalatot szerez az önálló munkavégzés területén.
  • Szakdolgozatot egy konkrét szakmai feladat kidolgozásával készíti el a hallgató.
  • A teljes tanulmányi időszakban fizetés jár a hallgatónak, amelynek mértéke a tanulmányi évek alatt növekszik.

A duális képzésben résztvevő hallgató képességei az általános képességeken túl:

  • az intézményekben nem oktatott szakmai ismeretek,
  • adott vállalat(ok)hoz köthető specifikus szakmai ismeretek,
  • önálló munkavégzési képesség,
  • csoportos munkavégzési képesség,
  • fejlett munkavégzési hatékonyság és eredményesség,
  • vállalati és munkakultúra terén szerzett jártasság.

 

 

Képzés

A duális képzésben részt vevő hallgató a szorgalmi időszakot a "hagyományos" nappali munkarendű hallgatóval együtt végzi a felsőoktatási intézménynél (intézményi szakasz). Ezt követően részt vesz a vállalati szakaszban történő oktatásban és gyakorlatban. Lehetséges további vállalati gyakorlati idő teljesítése a hallgató számára rendelkezésre álló „szabad” időben a szorgalmi időszak alatt is, a tanrendet és az intézményi jelenlétet nem sértve. A képzés hossza 3,5 év, de a tanév hossza 48 hét, ami csaknem kétszerese a „hagyományos” képzési időnek. Elméleti oktatással 26 hetet, a vállalatoknál pedig 22 hetet fog eltölteni a hallgató és itt kell letöltenie a képzéshez kapcsolódó szakmai gyakorlati időszakot is.

Felvételi eljárás

A duális képzési formájú szakokra történő jelentkezés a felvételi eljárásban két, egymással párhuzamos szakaszból áll: az állami, általános felvételi eljárásból (mely semmiben nem különbözik a nem duális szakokra való jelentkezéstől), és egy vállalati felvételi szakaszból. A jelentkező az általános módon benyújtja jelentkezését a – duális formában is meghirdetett – szakra az állami felvételi eljárásban. Amennyiben a duális formájú szakra szeretne a jelentkező felvételt nyerni, úgy ezzel párhuzamosan fel kell vegye a kapcsolatot a felvételi tájékoztatóban az adott szak mellett feltüntetett egy vagy több vállalati partnerrel. Több vállalat esetén a jelentkező választja ki a számára legszimpatikusabb(ak)at. A jelentkező a vállalattól kapott tájékoztatás szerint vehet részt a vállalati felvételi eljárásban.

 

 

A MATE Szent István Campusán az alábbi szakok végezhetők duális képzési formában:

Alapképzések:

Mesterképzések: